Special Forces of Universe
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Special Forces of Universe

Forum των Special Forces Of Universe


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Καταστροφή πλανήτη ή lifting(ή όπως αλλιώς γράφεται...)

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

καλημέρα παίδες, βλέπω ότι είστε όλοι καλά και η συμμαχία πάει περίφημα!
μια απόρια εχω και θέλω τη γνώμη των ειδικών.
όπως ξέρετε οι περισσότεροι, ως φαντάρος στόλο δεν μπορώ να έχω ούτε να αγγαρεύω τον αντικαταστάτη μου να ασχολείται με "fleet save".
αποτέλεσμα είναι η αργή σχετικά ανάπτυξη μου και πέραν των πόρων που βγάζουν τα ορυχία μου να μην έχω αλλό τρόπο να μαζέψω πόρους.
σαν ιδεα την οποία εχω αρχίσει να υλοποιώ είναι να καταστρέφω Αντιδραστήρες σύντηξης και να τους αντικαθιστώ με ηλιακούς συλλέκτες ώστε να αναβαθμίζω τα ορυχεία.

μεχρι στιγμης δύο πλανητες είναι ετοιμοι μετα απο το λιφτινγκ.
προτίμησα να μην τους καταστρέψω τουλάχιστον μέχρι να μπορέσω να ασχοληθώ σοβαρότερα με το παιχνίδι.

ToNiniSerneiKarabi [4:69:12] μετονομάστηκε σε Atherina (109/109 πεδία)
Ορυχείο Μετάλλου 19 --> 25
Ορυχείο Κρυστάλλου 18 --> 21
Συνθέτης Δευτέριου 15
Εργοστάσιο Ηλιακής Ενέργειας 21
Αντιδραστήρας Σύντηξης 9 --> 0
Ηλιακοί Συλλέκτες ----> 120
Αποθήκη Μετάλλου 5
Αποθήκη Κρυστάλλου 3
Δεξαμενή Δευτέριου 1

Neos Kokobios [4:69:13] μετονομάστηκε σε Lithrini (113/113)
Ορυχείο Μετάλλου 21 --> 25
Ορυχείο Κρυστάλλου 18 --> 22
Συνθέτης Δευτέριου 15
Εργοστάσιο Ηλιακής Ενέργειας 21
Αντιδραστήρας Σύντηξης 8 --> 0
Ηλιακοί Συλλέκτες ----> 265
Αποθήκη Μετάλλου 5
Αποθήκη Κρυστάλλου 4
Δεξαμενή Δευτέριου 2 (ίσως το ρίξω σε 1)

οι υπόλοιποι είναι σε καλύτερη μοίρα αφού τα πεδία τους φτάνουν τα 121-128 με τον πιο μακρυνό μου πλανήτη στα 113 πεδία αλλά τον φυλάω για "fleet save" (2 συστήματα μακριά) και οι τρεις αξιόλογοι που έχω έχουν 183, 197 και 215 πεδία, οπότε μπορώ να αναπτύξω αυτούς μόλις ολοκληρώσω το λιφτινγκ. οι υπόλοιποι πλανήτες έχουν τουλάχιστον 26 επίπεδο ορυχίο μετάλλου με στόχο να φτάσω το 27-28. το κρύσταλλο είναι επιπέδου 23 και στόχος είναι το 24-25 και ότι περισσέψει θα πάει σε αποθήκες ή δευτέριο.
ήδη είμαι κοντά στο να παράγω 2 μιλιόνια μέταλλο, 1 μιλιόνι κρύσταλο και 300 χιλιαρικάκια δευτέριο τη μέρα. όσο για άμυνα όλοι έχουν άμυνα τέτοια που να αποτρέπει να σπαταλήσει κανείς το στόλο του για να με σπάσει αφού θα έχει σίγουρα ζημιά μεγαλύτερη από το κέρδος του και υπάρουν καλύτερες φάρμες από εμένα.

λοιπών ποιά είναι η γνώμη σας?
λίφτινγκ ή καταστροφή?

η γνώμη μου είναι:

τουλάχιστον μέχρι να μπορέσω να έχω καθημερινή πρόσβαση στο παιχνίδι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι μερικά λιφτινγκ όποτε έχω έξοδο ή άδεια (όπως τώρα).
οι πολλές μέρες που χρειάζονται για τις αναβαθμήσεις των ορυχείων είναι κατι που δεν το παίρνω είδηση αφού με 1 έξοδο κάθε 2-3 μέρες ο χρόνος περνάει.
για να έφτανα έναν νέο πλανήτη σε αυτά τα επίπεδα θα ήθελα σίγουρα 3-4 βδομάδες αφού πόρους έχω χρόνο δεν εχω.
για αυτό παραμένω χελώνα με μόνη έντολη στον αντικαταστάτη μου να μου χτίζει άμυνα.
πιστέψτε με μόνο να χτίζει άμυνα ξέρει, να μεταφέρει πόρους κτλ είναι αδύνατο να το διδάξω.
είναι και γυναίκα βλέπετε...

Ψήφος στο λίφτινγκ!!!!!!!!!

υγ αν μπορεί κανείς να προσθέσει ένα γκάλοπ (poll) εννοούσα αλλά δε θυμόμουν πως γράφεται.

Yakubu

Yakubu
Administrator
Administrator

λοιπον δημητρη.αν θες τη γνωμη μου οι 2 πρωτοι πλανητες που αναφερεις παραειναι μικροι.ομως στη θεση σου δεν θα τους εσπαγα.η λυση ειναι το terraformer. υπαρχει λιγο ζορισμα για να το ξεκλειδωσεις αλλα στην αναπτυξη του ειναι αρκετα φτηνο (για να παει στο επιπεδο 3 χρειαζεται 200.000 κρυσταλλο, 400.000 δευτεριο και 4.000 ενεργεια-ΠΟΛΥ φτηνο) και το καθε επιπεδο σου δινει +5 fields (στην ουσια 4 ελευθερα αφου το terraformer πιανει ενα field).Το προβλημα ειναι οτι για να βγαλεις terraformer χρειαζεσαι νανιτες επιπεδου 1 και για να βγαλεις νανιτες 1 χρειαζεσαι ρομποτικη 10 που οπως βλεπω δεν εχεις καθολου.αρα χρειαζεσαι 11 fields για να προετοιμασεις το εδαφος και αλλο 1 field για να κτισεις terraformer.Αν χωρανε οι μικροι πλανητες σου ρομποτικη και νανιτες, τοτε η γνωμη μου ειναι να μην τους καταστρεψεις αλλα να βγαλεις terraformer.
Στο κατω κατω μιλωντας και με μεγαλυτερους παιχτες καταλαβα το εξης: Τρεχουμε ολοι και προσπαθουμε να βγαλουμε πλανητες 290+ πεδιων λες και θα τους γεμισουμε με ορυχεια ή και γω δεν ξερω τι.Απο καποια στιγμη και περα ουτε ορυχεια θα βγαζουμε ουτε τιποτα οποτε δεν χρειαζομαστε ΤΟΣΟ μεγαλους πλανητες.Καλο ειναι να ειναι μεγαλοι αλλα και γω προσωπικα μετανοιωσα που πριν μερικους μηνες εσπασα 2 πλανητες των 132 και 139 fields -ενω ανετα θα μπορουσα να τους ανεβασω +20 πεδια.
Μην σκεφτεσαι ομως μονο τι θα γινει οταν γεμισουν οι πλανητες σου.πρεπει να σκεφτεις και πως θα παιξεις.Ισως θες να γινεις fleeter.Οποτε πρεπει να τους στησεις και αναλογα-αρα θα πρεπει να ξερεις ποσα fields χρειαζεσαι οταν θα αποφασισεις να τους σπασεις ή να τους κρατησεις.

Η γνωμη μου: Lifting και Terraformer

https://sfu-ogame.forumgreek.com

Επισκέπτης


Επισκέπτης

ευχαριστώ για τη συμβουλή αρχηγέ αλλά Terraformer δεν μπορεί να γίνει.
παρόλο που εγραστήρια ρομποτικής έχω σε όλους στο επίπεδο 8 (αρα θέλω 2 αναβαθμήσεις) συν 1 για νανίτες και 1 για Terraformer, για αυτούς τους δύο που είναι έτοιμοι δεν ξέρω τι να πρωτογκρεμίσω.
είναι δύσκολη απόφαση επείδη τα 4 πεδία που θέλω θα πρέπει να γίνουν μάλλον από κατεδαφιση αποθηκών!
εργαστήρια ερευνών έχω σε όλους τους πλανήτεσ πλην των 3 καλών στα επίπεδα 1.
τα ναυπηγεία δεν τα πειράζω όλοι έχουν επιπεδο 8 για να βγάζω πλάσματα.
οπότε μάλλον ορυχεία δευτερίου και αποθήκες, βλέπω να καταστρέφω άμα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.
χίλια ευχαριστώ μου έδωσες μια εναλακτικη λύση που δεν πιστεύω να την σκεφτόμουν.
απλά το νέο λιφτινγκ θα ξεκινήσει λογικά μόλις γυρίσω από Ξανθη.
μεχρι τότε πιστεύω η άμυνα των πλανητών μου να διπλασιαστεί και μόλις επιστρέψω και τελείωσω με το λίφτινγκ πάω σίγουρα για fleeter!!!!!!!!!!!

Επισκέπτης


Επισκέπτης

telika den ithela polu gia na pisto!
etoimazo siga siga terraformer gia tous duo mikrous planites!
an ola pane kala aurio isos balo mpros ti dimiourgia naniton kai sta duo!
meta tha asxolitho me tous upoloipous planites!
thnx yakubu me fotises kuriolektika!!!!!!!!!!!

Yakubu

Yakubu
Administrator
Administrator

Ειμαι ενα λαμπατερ που φωτιζει τα σκοτεινα σημεια...

https://sfu-ogame.forumgreek.com

Daemonarch

Daemonarch
Μικρό Μεταγωγικό
Μικρό Μεταγωγικό

πλανητη κατω απο 150-160 fields δεν τον κρατας...

Μεταλλο 25-27
Κρυσταλλο 23-25
Δευτεριο 19-21
Ηλιακη ενεργεια 27
Ρομποτικης 10
Ναυπηγειο 8
Νανιτες 1-2
Αποθηκη Μεταλλου 2-3
Αποθηκη Κρυσταλλου 2-3
Αποθηκη Δευτεριου 2-3
Σιλο Πυραυλων 4

Συνολο 133 fields με αυτα που εγραψα να εχει η αποικια... που τα ορυχεια να τα πας σε αυτο το επιπεδο ειναι αστειο και σιγουρα θα τα ανεβασεις ακομα πιο πολυ στο μελλον,αρα Lifting που λες με terraformes αποικια με 150 fields και κατω δεν αξιζει καθολου...

εμενα προσωπικα η χαμηλοτερη αποικια μου πλην του κεντρικου μου ειναι 189 fields

Warblade

Warblade
Βομβαρδιστικό
Βομβαρδιστικό

O χαμηλότερος πλανήτης που έχω είναι 197 fields και αυτό γιατί ήταν οτελευταίος και βαρέθηκα να βρω άλλον....Όλοι οι άλλοι ειναι περίπου 250 και άνω.

Οι πλανήτες σου είναι υπερβολικά μικροί αν θες να παίξεις miner.

Aν θες να παίξεις ως fleeter κάνε μερικές μετατροπές και λίγο terraforming.

Αργά ή γρήγορα όπως και να παίξεις όμως θα χρειαστεί να αλλάξεις τους πλανήτες γιατί δεν θα έχεις χώρο για τίποτα...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης